Pse një orë mësimi në shkollë zgjat 45 minuta?

Pse një orë mësimi në shkollë zgjat 45 minuta? Një orë mësimore zgjat 45 minuta në vend të 60 minutave dhe për të kuptuar pse është kështu,duhet…

Mirsadi nga Sanxhaku: Unë dhe familja ime jemi shqiptarë, gjyshi im mbante plisin deri në vdekje

Aktivistja e njohur shqiptare nga Sanxhaku ka zhvilluar intervistën e radhës me qytetarë të kësaj treve që deklarohen publikisht për origjinën e tyre shqiptare. Ajo në profilin…

Ndodh për herë të parë në vendin tonë/ Marin Mema bën zbulimin historik për shqiptarët

Gazetari Marin Mema, nëpërmjet “Gjurmë Shqiptare” ka bërë një zbulim shumë të rëndësishëm arkeologjik dhe historik.Në dokumentar u transmetuan pamjet e një shpelle të mbushur me eshtra…

Lindja e Diellit nga perëndimi – Shenjë e madhe e Kijametit

Lindja e Diellit nga perëndimi Thotë Allahu i Lartësuar në Kuran: “…Në ditën kur vijnë disa shenja të Zotit tënd , asnjë njeriu nuk i vlen besimi…

Ja kush është Shqiptarja e parë Doktore e shkencave në Zvicër, zotëron 7 gjuhë të huaja

Profesoresha Arlinda Amiti është femra shqiptare më e shkolluar në Zvicër. Arlinda Amiti po shkruan historinë e diasporës shqiptare dhe është më shumë se shembull integrimi. Ajo…

Shpërthen aktori Neritan Liçaj: Ja kanë e kan ZOT Shqiptarët

U bë modë tani nga të gjithë,të marrurit me opozitën. Po bëj një pyetje të thjeshtë;Ç’ti bëj opozita,pamoralit njerëzor shqiptar,të shitjes së votës? E ndalon dot?Jo,nuk e…

Lini pak kripë të trashë në një cep të shtëpisë suaj : Do të mbeteni pa fjalë se për cfarë do t’iu ndihmoj pasi

Kripa e trashë është një produkt që gjendet lehtësisht në markete por, në këtë artikull, nuk do t’iu tregojmë si ta përdorni nëpër receta. Janë disa truke…

Prindër, zgjohuni sa jeni akoma në kohë! Duhet ta lexoni patjetër!

Është shumë e rëndësishme që të gjithë prindërit ta lexojnë këtë! E mërkurë, ora 8.00. Arrita në kohë në takimin me prindër në shkollën e djalit tim…

Spanjollja Leticia Murga e cila u konvertua në fenë islame tha se preferonte të transferohej në Egjipt për të jetuar në një shoqëri që u përshtatet besimeve të saj të reja fetare.

Spanjollja Leticia Murga e cila u konvertua në fenë islame tha se preferonte të transferohej në Egjipt për të jetuar në një shoqëri që u përshtatet besimeve…

“4 vite punova, dilnin sa për qiranë” Kjo është dhurata që bamirësit i bëjnë nënës së 5 fëmijëve në Kosovë

Fazile Cakaj është një nënë e Kosovës. Të paktën 4 vitet e fundit, jeta e saj ka qenë tepër e vështirë. Si nënë e 5 fëmijëve, jetesa…